Kadınlardan oturma eylemine destek: “Zulme sessiz kalmayacağız”

 Kadınlardan oturma eylemine destek: “Zulme sessiz kalmayacağız”

 

Kadınlardan oturma eylemine destek: “Zulme sessiz kalmayacağız”

Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi'nin İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını protesto etmek için Sultanahmet Meydanı'nda başlattığı 15 günlük sessiz oturma eylemi, 8'inci gününde devam etti. Eyleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı, KADEM Mütevelli Heyeti Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Sancaktepe Belediye Başkanı Av.Şeyma Döğücü’de destek verdi.

Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifinin, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için Eminönü Meydanı'nda başlattığı 3 günlük sessiz oturma eylemi, Sultanahmet'te 8'inci gününde devam ediyor. Türkçe, İngilizce ve İbranice "Filistin'de çocuklar ölüyor", "Katil İsrail" yazılı dövizler taşıyan kadınların bugünkü eylemine katılan Bayraktar, eyleme KADEM'le birlikte 74 sivil toplum kuruluşunun destek verdiğini söyledi. 

KADEM olarak Filistin'in yanında olduklarını göstermek için Sultanahmet'te olduklarını aktaran Bayraktar, "İsrail bir aydır bütün insani değerleri, bütün uluslararası hukuku çiğneyerek masum insanları katletmeye devam ediyor. Bir ay içinde 10 binden fazla masum insan ne yazık ki katledildi ve bu sayı her gün artıyor." dedi. Erdoğan, İsrail'in buradaki tek amacının Filistinlilerin Gazze'den çıkarılması ve kendilerinin o topraklara yerleşmesi olduğunu belirtti. Bu uğurda masum canı almanın, insanları katletmenin İsrail için hiçbir sorun olmadığını, birçok Filistinli politikacının dile getirdiğini aktaran Erdoğan, "Bizler halklar olarak, vatandaşlar olarak, sivil toplum gönüllüleri olarak bu zulüm karşısında sessiz kalamayız." ifadesini kullandı. Bayraktar, dünyada milyonlarca insanın ayağa kalkarak Filistin'in özgürlüğü için haykırdığını vurgulayarak, STK'lerin üzerine düşen görevin ellerinden ne geliyorsa yaparak, Filistin'in yanında olduğunu göstermek ve İsrail zulmüne karşı durmak olduğunu söyledi. 

 

 

"O ALANDA BİR NUMARA OLUN" 
Zaman zaman gençlerin kendisine "Ne yapabiliriz?" diye sorduğunu belirten Bayraktar, şöyle devam etti: "Bütün bunların yanında onlara diyorum ki, 'Arkadaşlar alanınız her neyse ne konuda beceriniz varsa ne konuda çalışıyorsanız o alanda bir numara olun. Çok iyi olun, üretin ve üretmeye devam edin.' Çünkü iyi insanlar kötüyle mücadele edebilmek için kötülerden daha üstün daha liyakatli olmak zorunda. Her zaman dünyada nerede bir mazlum varsa onun yanında olmuş bir ülke olarak, hakkı savunmuş bir ülke olarak Türkiye'nin de bağımsızlığı, güçlü olması bizlerin çokça çalışmasına, çokça üretmesine bağlı." Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi Sözcüsü Hatice Karasakız da eylemlerinin Sultanahmet'in ardından farklı şekillerde devam edeceğini söyledi. Eyleme, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, Müslüman olup Türkiye'de yaşayan Kanadalı İngilizce öğretmeni Jenny Molendyk Divleli, STK temsilcileri ve gönüllüler katıldı.

 

ŞEYMA DÜĞÜCÜ: GÜN BİRLİK OLMA GÜNÜDÜR
İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de canice sürdürdüğü saldırılara tepki gösteren Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, “dünyanın gözünün içine baka baka insanlık suçu işleyen İsrail’i büyük bir öfkeyle lanetliyoruz! Bebek, çocuk, kadın, yaşlı demeden soykırım yapan İsrail’e karşı sessiz kalan dünyayı samimi olmaya davet ediyor, daha somut adımların atılması çağrımızı yineliyoruz! Hayallerin, umutların ve en önemlisi insanlığın her gün öldüğü Gazze’deki trajedi son bulup, başkenti Kudüs olan Filistin Devleti kurulmadan bölgeye huzur gelmeyeceği kesindir. İşte bu hakikat çerçevesinde duruşumuzu göstermeye, Gazze’li kardeşlerimizin sesi olmaya devam edelim! Vicdan sahibi herkesi Gazze’de yaşanan soykırıma karşı duyarlı olmaya davet ediyorum. Gün birlik olma, gün kardeşlerimize sahip çıkma günüdür” ifadelerini kullandı”

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ