Gaziler Günü Sancaktepe’de Çeşitli Tören ve Etkinliklerle Kutlandı

Gaziler Günü Sancaktepe’de Çeşitli Tören ve Etkinliklerle Kutlandı


19 Eylül 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e “Mareşallik” rütbesi ile “Gazilik” unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü’nün 102. yıl dönümü Sancaktepe’de düzenlenen çeşitli tören ve etkinliklerle kutlandı.

19 Eylül Salı günü Atatürk Anıtı  önünde düzenlenen çelenk sunma törenine; Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya, Garnizon Komutanı Albay Murat Aydınlık, Sancaktepe Belediye Başkan V. Nazım Çiftçi, Başkan Yardımcıları, Siyasi Parti Temcilcileri, Muhtarlar, STK temsilcileri ve Kahraman Gazilerimiz katıldı.

Sancaktepe Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Sancaktepe Belediye Başkanlığı, çelenklerinin sunumunun ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile düzenlenen tören sona erdi.

Atatürk Anıtının önünde düzenlenen törenin ardından Recep Tayyip Erdogan Kongre Merkezinde bir kahvaltı programı düzenlendi.

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü programda yaptığı konuşmada “"19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk`e mareşallik rütbesi ile gazilik unvanını vermiştir. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı kahraman gazilerimize devletimizin verdiği önemin ifadesi olarak bu günü Gaziler Günü olarak kutlamaktayız.Vatanımızı bizlere kazandıranlar, bu toprakları vatan yapanlar, bu uğurda şehit ve gazi olanlardır. Vatanımızın ve milletimizin varlığının devamını, bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, özgürlüğümüzün korunmasını ve millet¬çe namusumuzla, şerefimizle yaşamamızı gazi ve şehitlerimize borçluyuz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan bu mukaddes toprakları ilelebet muhafaza etmek, ay-yıldızlı bayrağımızı bu topraklar üzerinde ilelebet özgürce dalgalandırmak, şehit yakınlarına ve gazilerimize sahip çıkmak hepimiz için milli bir vazifedir.Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere,  aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, gazilerimize ve değerli ailelerine minnet, sevgi ve saygılarımı sunuyorum." dedi.

Sancaktepe Kaymakamı Ahmet Karakaya ise yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi ve Mareşal unvanı verilişinin yıl dönümünü ve gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü birlikte kutlamanın gururunu yaşıyoruz “ dedi.

 

 Yaşadığı toprağı vatan kılmak için dünyada bizim kadar bedel ödeyen başka hiçbir millet olduğunu vurgulayan ve kahraman gazilerimize hitap eden Kaymakam Ahmet Karakaya,” En yüce mertebe olan şehitlik makamı ile birlikte anılan ve milletimizin gönlünde ulvi bir yeri olan “Gazilik” mertebesi; bayraklaşan vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü uğruna, canları pahasına mücadele eden kahraman vatan evlatlarının hak ettiği müstesna bir derecedir” ifadelerini kullandı.

 Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan program, Kuran-ı Kerim tilaveti ve kahvaltı ikramıyla devam etti.

 Program sonunda masaları tek tek gezen Başkan Şeyma Döğücü ve Kaymakam Ahmet Karakaya, Kahraman Gazilerimizle yakından ilgilenerek; misafirleriyle bir süre sohbet etti.

19 Eylül Gaziler günü kutlama etkinlikleri kapsamında Meydan Park’ta Şehit yakınları Gaziler ve korunmaya muhtaç çocuklar fedarasyonu ve Sancaktepe Belediyesi işbirliğiyle Mustafa Yıldızdoğan konseri düzenlendi.
 
Etkinliğe; İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Sülün, Kaymakam Ahmet Karakaya, Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, İlçe Protokolü, Gazilerimiz ve çok sayıda vatandaşımız katıldı

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ